dlodlo
, Ayanda

Ayanda Dlodlo
Minister State Security
Ayanda
dlodlo
Previous Executive Position: 
Minister Public Service & Administration
NEC Member: 
No

Home Province: 
PCO Province: 
Municipality: 
Ekurhuleni
Region: 
Ekurhuleni
Mobile: 
823423527
Email: 
ayanda.dlodlo@gmail.com/relebohile@doc.gov.za

Street Address:
Home Province: 

Constituency Office

Parliamentary Career

Current:
Ms Dlodlo was appointed as Minister of State Security on 30 May 2019

Past:
Ms Dlodlo was appointed as Minister of State Security on 30 May 2019 and was the Minister of Public Service and Administration on 27 February 2018 to 25 May 2019 as well as the Minister of Home Affairs of the Republic of South Africa from 17 October 2017 until 26 February 2018. Ms Ayanda Dlodlo served as the Deputy Minister of Public Service and Administration of the Republic of South Africa; a position she was first appointed to on 1 November 2010, and re-appointed to on 26 May 2014 until 30 March 2017. She was the Minister of Communications of the Republic of South Africa from 31 March 2017 to 16 October 2017.


Political Career:

Current:
She is a member of the African National Congress (ANC) and a Member of Parliament.


Past:
Ms Dlodlo has worked for Telkom, Portnet and Sanlam in various portfolios such as human resources, transport, strategic information and industrial relations. She is also a former secretary-general of the uMkhonto weSizwe Military Veterans Association


Education:
Ms Dlodlo holds a number of postgraduate qualifications in Management Development; Business Management and Executive Development Programmes.


Personal Interests: 
Ms Dlodlo left South Africa in 1980, when she was only 18 years old, to join Umkhonto weSizwe in Angola. After serving in various camps in Angola and receiving training in Moscow, Dlodlo went to England to study Marine and Shipping Management. She returned to South Africa in 1994.